Tragiczny bilans pożarów traw w Małopolsce – pierwsza ofiara śmiertelna w 2025 roku

0

W poniedziałek 10 marca 2025 r., o godzinie 12:37 służby ratunkowe zostały wezwane do pożaru trawy w miejscowości Sanka (powiat krakowski). Na miejscu interweniowały zastępy straży pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Niestety, po dotarciu służb okazało się, że 78-letni mężczyzna zginął w wyniku pożaru. Ratownicy odstąpili od czynności medycznych.

🛑 Zatrważające statystyki

Od początku 2025 roku w Małopolsce strażacy odnotowali już 906 pożarów traw, w których 4 osoby zostały ranne, a ta tragiczna sytuacja w Sance to pierwsza ofiara śmiertelna.

👨‍🚒 Strażacy apelują: NIE WYPALAJMY TRAW!

Mł. kpt. Hubert Ciepły z Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przypomina, że wypalanie traw to nie tylko poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale także nielegalny proceder, za który grożą surowe kary.

🚔 Konsekwencje prawne wypalania traw

Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nawet do 5000 zł grzywny
Kodeks karny (art. 163 i 164) przewiduje karę nawet do 10 lat więzienia, jeśli pożar zagraża życiu lub zdrowiu ludzi
Ustawa o ochronie przyrody zabrania wypalania roślinności, co może skutkować dodatkowymi karami finansowymi

🌍 Zniszczenie ekosystemu i wyjałowienie gleby

Pożary traw prowadzą do nieodwracalnych strat w przyrodzie. Wysoka temperatura niszczy mikroorganizmy odpowiedzialne za żyzność gleby, zabija drobne zwierzęta i owady, a także prowadzi do gwałtownego rozprzestrzeniania się ognia na lasy, budynki czy pola uprawne.

📢 Kampania „STOP POŻAROM TRAW”

Strażacy z Małopolski od lat walczą z tym groźnym zjawiskiem. Dlatego kolejny raz rusza akcja edukacyjna „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu uświadomienie społeczeństwa o skutkach wypalania traw i jego konsekwencjach.

Każdy z nas może zapobiec tragedii! Jeśli widzisz osobę podpalającą trawy – zgłoś to służbom pod numer 112. Możesz uratować czyjeś życie!

📌 Udostępnij ten post – niech ostrzeżenie dotrze do jak największej liczby osób! 🚒🔥