W Polsce ogłoszono stan epidemii !

0

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale i nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. – Ta tęsknota za normalnością nie może oznaczać, że będziemy luzowali reguły. Najbliższe dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny – zaznaczył.

– Mam głęboką nadzieję, że już po świętach wielkanocnych będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania – stwierdził szef rządu. Premier zaznaczył, że kary za złamanie kwarantanny wzrastają z 5 tys. zł do 30 tys. zł. – Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Musimy traktować ten temat bardzo ważnie – wyjaśnił.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomniał, że w Polsce jest ponad 400 osób zakażonych koronawirusem. – 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy jest w kwarantannie – mówił.- Dzięki dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice, możemy uratować komuś życie – podkreślił szef resortu.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wskazał, że od 25 marca został wprowadzony obowiązek realizacji podstawy programowej, by nauczyciele prowadzili bardziej systematyczne nauczanie. – Trzeba brać pod uwagę, że nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego internetu, nie zawsze ma najnowszy komputer. Trzeba dostosować metody pracy, ilość materiału do ich możliwości – zaapelował szef resortu do nauczycieli.

Jakie są kolejne kroki, które może wykonać rząd ?

  • stan wyjątkowy, który przesunie wybory prezydenckie;
  • stan klęski żywiołowej

– Globalna gospodarka przeżywa bardzo ciężki czas, wirus toczy i rynki finansowe i gospodarkę realną. Jest rzeczą niezwykle ważną, by wszyscy, którzy mogą pracować, żeby budowali tę naszą gospodarkę, gdyż znaczna jej część jest w stanie zamrożenia. Poprzez tarczę antykryzysową i pakiet gospodarczy robimy wszystko, by przez tych kilka tygodni, może miesięcy przejść możliwie suchą stopą – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki

Czym się różni stan epidemii od obecnego stanu zagrożenia epidemicznego?

Praktyczna różnica między tymi stanami sprowadza się do strefy zero. To obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w stanie epidemii podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefami zero mogą być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu.