Zgubił się w lesie. Nieprzytomnego w śniegu znaleźli i uratowali policjanci

0

Zima to bardzo trudny i niebezpieczny czas dla osób samotnych, nieporadnych ale również pijanych, które niejednokrotnie są narażone na wychłodzenie organizmu, co zagraża ich życiu i zdrowiu. Przekonał się o tym 49-letni mieszkaniec gminy limanowa, który wczoraj wieczorem w stanie nietrzeźwości zagubił się w lesie wracając do domu. Z pomocą przyszli policjanci.

Wczoraj około 18:00 z domu swojego kolegi w miejscowości Laskowa wyszedł 49-latek i poszedł przez las w kierunku swojego domu, do którego jednak nie dotarł. Kilka minut po godzinie 20:00 dyżurny limanowskiej jednostki policji otrzymał informację, iż nietrzeźwy mężczyzna prawdopodobnie zabłądził w lesie. Po wielu próbach dyżurny nawiązał kontakt telefoniczny z zaginionym, który nie był w stanie określić swojej lokalizacji. Oświadczył jedynie że jest mu bardzo zimno i nie ma siły dalej się przemieszczać. Z uwagi na mróz oraz intensywne opady śniegu – co stwarzało zagrożenie dla życia zbłąkanego, policjanci natychmiast ruszyli na poszukiwania. O zdarzeniu powiadomiono również straż pożarną oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z uwagi na szybko pogorszające się i bardzo trudne warunki atmosferyczne policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej pieszo jako pierwsi zaczęli przeszukiwać las. Po około 2 kilometrach mundurowi znaleźli leżącego, częściowo zasypanego śniegiem mężczyzny, który nie był w stanie sam wstać. Policjanci uwagi na trudne leśne warunki przenieśli go kilkaset metrów na najbliższy punkt orientacyjny ( szczyt wzniesienia), a następnie powiadomili Ochotniczą Straż Pożarną w Laskowej o swoim położeniu. Druhowie po dotarciu na wskazane miejsce pomogli przetransportować 49-latka do karetki pogotowia. Mężczyzna został zabrany do szpitala.

Ta historia na szczęście skończyła się dobrze. O tej porze roku osoby bezdomne, starsze mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. Zima to trudny czas dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby. Pamiętajmy, że pomóc może każdy.